Бердянська загальноосвітня школа
І – ІІІ ступенів № 20
Бердянської міської ради
Запорізької області
Урок з української мови (3 клас)
на тему
Слова, протилежні за значенням
( антоніми)
Робота вчителя початкових класів,
вчителя вищої категорії
Луб’янової
Інни Миколаївни
Мета: розширити
уявлення учнів про слова-антоніми, ознайомити з термінами, формувати уміння
добирати антоніми, користуватися ними у своєму мовленні для образного
зіставлення, контрастних явищ навколишньої дійсності; виховувати пізнавальний
інтерес, культуру мовлення; виховувати любов до багатозначності та співучості
української мови.
Обладнання: мультимедійна система,
дошка, маршрутна карта, картки індивідуальної та групової роботи, картки «Досягнень»,
підручник
Хід уроку
І. Організація учнів до роботи. Створення емоційного настрою класу
- Доброго ранку, небо блакитне!
- Доброго ранку, сонце привітне!
- Доброго ранку, тоненькі дубки!
- Доброго ранку, співочі пташки!
- Я вас вітаю, люблю, пізнаю,
бо
живемо у своєму краю!
ІІ.
Актуалізація опорних знань учнів
1) Бесіда.
-
Як іще ми називаємо свій край? ( Україна, рідний край, Батьківщина, Вітчизна)
-
Що можна сказати про ряд цих слів ? ( Ці слова є синонімами.)
-
Кожна країна має своє розташування на
географічній карті. А хто, на вашу думку використовує карти? ( Туристи, мандрівники)
-
А що можна про ці слова сказати? ( Це синоніми).
-
Для чого мандрівникам карти? ( Щоб знати маршрут руху, не заблукати на
місцевості; знайти своє розташування; знайти таємні місця).
-
Я вам також пропоную зараз перетворитися
на мандрівників і вирушити до одного
таємничого міста у країні Лексиці, де володаркою є цариця Лексикологія.
-
Але туристи завжди беруть із собою
необхідний у подорожі багаж, який їм стане у нагоді у їхніх мандрах. І багаж –
це не лише предмети. Багатьох мандрівників у скрутну хвилину рятували їхні
знання. Отже, перевіримо, який багаж є у нас з вами для подорожі по Лексиці.
2) «Мозковий штурм» ( перевірка знань учнів у вигляді тестового завдання) (Картка №1, 1 бал) (робота у групах) (
по 1 балу)
Записавши у картку букви, що відповідають правильним відповідям, ви зможете
рушити далі за пригодами по країні Лексиці.
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
м
|
о
|
л
|
о
|
д
|
ц
|
і
|
1. Зараз ми працюємо над темою:
Л) текст;
М) слово;
Д) речення.
2. У словосполученні срібний голос слово срібний вжито в:
О) переносному значенні;
Г)
прямому значенні.
3. Багатозначними є такі слова:
А) сміливий. Золотий;
Л) гребінець, лінійка;
С) шию, змій.
4. Синонімами до слова рухливий є слова:
О) швидкий, моторний, жвавий;
І) повільний, в’ялий;
Е) мужній, хоробрий.
5. У словосполученні гостра коса
слово гостра вжито:
Т) в переносному значенні;
Д) в прямому значенні.
6.
Словосполученню байдики бити
відповідають наступні синоніми:
Ц)
лінуватися;
С) швидко бігти.
7. Синоніми – це слова,
Е) що мають кілька значень;
В) які звучать і пишуться
однаково, але мають різні значення;
І) близькі за
значенням.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
учнів і повідомлення теми уроку
- Ми впевнилися, що до подорожі готові, отже, розгляньмо
карту, куди ж ми попрямуємо. У
країні Лексиці ми вже побували у містах Синонімів, Багатозначних слів, Слів прямого
і переносного значень, селищі Фразеологізмів. Зараз на нас чекають Гори Запитань, Озеро
Відкриттів, Поляна відпочинку, Ліс Перешкод і таємниче місто. Дізнатися назву
останнього таємничого міста ми зможемо,
щойно виконаємо Каліграфічну розминку.
1) Каліграфічна хвилинка
Лл
лі то Зз зи им
Літо збирає, а зима з’їдає.
-
Як ви розумієте зміст прислів’я?
-
Чи можна сказати, що слова літо-зима
синоніми? Чому?
Ці слова належать до групи слів, над якими
сьогодні працюватимемо. А місто, до якого попрямуємо, називається місто
Антонімів.
-
Щоб потрапити до нього нам прийдеться:
ü
Навчитися визначати антоніми серед інших
слів;
ü
Знаходити їх в реченнях і текстах;
ü
Вміти використовувати їх у своєму
мовленні;
ü
Розвивати свою фантазію.
А також бути уважними, допомагати та
підтримувати один одного!
ІV. Сприйняття і усвідомлення учнями
нового навчального матеріалу
1) Робота з підручником (фронтально)( ст.65, впр.146) (біля дошки один
учень, інші працюють у зошитах)( 1 бал)
Першою перешкодою на нашому шляху
є Гори запитань. Щоб знати, що за
мешканці живуть у місті Антонімів, треба заздалегідь познайомитись із їхніми
звичками.
Мир-війна (що?)
Будує – руйнує (що робить?)
Іде – спотикається (що робить?)
Незнайко – знайко (хто?)
Сидить – біжить ( що робить?)
Більше – менше (як?)
Думай – говори ( що робити?)
Нових – старих ( яких?)
-
Якими є мешканці міста Антонімів? ( Це слова з протилежним значенням)
-
Якими частинами мови вони можуть бути? ( Можуть належати до будь-якої частини мови)
-
Що можна сказати про пари цих слів? ( Пари антонімів відповідають на одне й те
саме запитання)
2) Робота в парах. Вправа 147, ст.66. ( по
1 балу)
Цариця Лексикологія прислала свого посланця - поштового голуба. Він приніс
повідомлення про цікаву рослину, яка росте навколо Озера Відкриттів.
-
Про яку рослину йдеться?
-
Чим вона незвичайна?
-
Як з її поведінки можна дізнатися про
зміни в погоді?
-
Доведіть, що ці речення можна назвати текстом?
-
Який заголовок можна дібрати до цього
тексту?
-
З яким пристроєм порівнюють цю рослину?
Запишіть усі пари антонімів, які зустріли у цьому тексті.
Які пари антонімів ви записали?
Усно поставте до них запитання?
Чи всі вони належать до однієї
частини мови? А в парі?
Висновок: Антоніми можуть належати до різних частин
мови, але у парі належать до однієї.
3) Робота в групах ( по 1 балу за речення)
Складіть за поданою схемою
……., а …….
Речення зі знайденими у тексті антонімами:
згорнулися – піднялися
(згортається лист папороті на ясний
день, а піднімається на похмурий)
донизу - догори
( донизу лист папороті згортається на похмурий день, а догори
піднімається на ясний)
ясний – похмурий
( на ясний день лист папороті згортається донизу, а на похмурий піднімається
догори)
Лексикологія вас запитує, для чого вживати антоніми у мовленні?
Висновок: Антоніми допомагають зіставити явища
навколишньої дійсності.
V. Фізкультхвилинка ( 1бал)
Озеро Відкриттів подолано, отже час зробити зупинку і відпочити, а голуб
допоможе нам розважитись.
Рука – крило, і ще одне,
І голуби в небо летіли.
Летіли вгору, летіли вниз,
Летіли, куди хотіли.
Наліталися, сіли, походили.
Рука – крило, і ще одне,
І голуби в небо летіли.
Летіли вгору, летіли вниз,
Летіли, куди хотіли.
Наліталися, сіли, поклювали.
Рука – крило, і ще одне,
І голуби в небо летіли.
Летіли вгору, летіли вниз,
Летіли, куди хотіли.
Наліталися, сіли, поцілувалися
Пурх! Порозліталися!
VІ. Осмислення нових знань в
процесі практичної діяльності
Тепер на нашому шляху Ліс
Перешкод. Пройти його можливо, але тут кожний мусить собі вибрати таку справу,
яка була б йому до снаги.
1) Різнорівнева самостійна робота
1 рівень: Вправа 149, ст.66 ( 2 бали)
2 рівень: Скласти і записати речення з
поданих слів. Підкреслити антоніми:
( 3 бали)
Діжка,а, легка,
важка, банка.
Любить, порічки,
кислі, Маринка, сунички, солодкі,і.
Взимку, довгі,
короткі, а, ночі, дні.
3 рівень: Скласти 3 речення, в яких є
антоніми, або використати запропоновані рими:
(4 бали)
….відлітають,
…….низенько,
….прилітають.
…….височенько.
….сумненькі, …….пізненько,
….веселенькі.
……раненько.
VІІ. Підсумок уроку
Нарешті ми дісталися міста
Антонімів, але мешканці не відчинять нам браму, поки ми не розкажемо їм все, що
дізналися про них
Вправа «Мікрофон»
Я знаю, що антоніми….
…..слова, протилежні за
значенням,
…..можуть належати до різних частин мови,
…..у парі відповідають на одне й те ж саме питання і належать до однієї
частини мови,
…..допомагають зіставити явища навколишньої дійсності.
VІІІ. Оцінювання
Протягом подорожі ви заповнювали Картку Досягнень.
Підрахуйте загальну кількість своїх досягнень. ( Додатково вчитель визначає
найактивніших учнів, які додають за усну роботу ще по 2
бали до своєї карти Досягнень)
ІХ. Домашнє завдання (різнорівневе)
Цариця Лексикологія хотіла б , щоб ви не
забули про мешканців цього міста і обов’язково виконали домашнє завдання. А для
цього вам треба тільки:
ü
виписати
4 прислів’я із антонімами з нашого підручника «Читанка», або
ü
написати твір-мініатюру «Мої хороші і погані
звички»
Х. Рефлексія
У гості до жителів міста Антонімів дуже
давно ніхто не заходив. Через це усі фарби їхнього міста потьмяніли. Пропоную
вам уквітчати місто яскравими осінніми квітами.
- Як гарно
розквітло місто Антонімів. Я ж бажаю вам, щоб і ваше мовлення було таким
же яскравим, кольоровим, барвистим, як і
у жителів країни Лексики. Дякую за роботу!
Цікавинки з виховної роботи
( також стосується розвитку мовленнєвої компетентності....)
Новорічні вечорниці
( святкування Старого Нового року)
Свято проводиться у класній кімнаті, заздалегідь оформленій у вигляді української хати. На столі – коровай, випічка, узвар. Усе оформлене українськими рушниками. Діти одягнені в українські костюми та у костюми ряджених. Супровід між сценами вистави – музичні твори різдвяно – новорічного циклу. Пісні у сценах виконуються дітьми під супровід фортепіано або акапелла.
Ведуча: Ввечері, як зоря засяє, мати, було, запалить свічку перед образами, обкурять хату ладаном, поставить череп’яну миску із пирогами на стіл. Тато сядуть на покуті і голову прихилять – ховаються за пирогами. А діти вдають, що не бачать його.
Сцена 1
Господиня (порається, накриває на стіл, сідає біля столу):
Ох, я вже трохи й притомилася.
Вже і вечір надворі, а ще всі і не зійшлися!
Де ж то колядники?
Діти: Мамо, а де наш тато?
Батько ( ховаючись за пирогами): А хіба ж ви мене не бачите, діти?
Діти: Ні, не бачимо, тату!
Батько: Дай же, Боже, щоб і на той рік ви так мене не бачили! Сідаймо вечеряти до щедрої куті, щоб у достатку і спокої других свят дочекатися!
За вікном звучить пісня «Добрий вечір тобі, пане господарю»
Сцена 2
Дівчина:
Здорові були, із святом вас! З Новим роком!
Господиня:
Спасибі! Милості просимо! Здорові були, що до нас прибули! Проходьте, будь ласка!
Колядник 1:
Будьте здорові добрі господарі!
Бажаю вам щастя, здоров’я!
В городі зілля, в хаті весілля,
В городі трави жмуток,
А в хаті прибуток.
Віншую вас віком довгим,
Здоров’ям добрим на многії літа!
Колядник 2:
Добрий вечір, господарю,
у вашій оселі,
Прийміть наші побажання
на свята веселі!
Колядник 3:
Коляд, коляд – колядниця,
На покуті кутиця.
Прийшли колядники,
Застали господаря
З челядою коло столу.
Поздоровляємо всіх до ста літ!
Колядник 4:
Дай же, Боже, вечір добрий!
Дай пиріг довгий.
А хоч коротенький,
Так маку повненький.
Без ручок, без ніжок,
Щоб не побіг у сніжок!
Колядник 5:
Сію, сію, посіваю,
З Новим роком поздоровляю,
Щоб було у вас в стіжку,
В мішку, і в оборі, і в коморі,
В ложці, в мисці, і в колисці!
Колядник 6:
Сійся, родися, жито, пшениця,
Часник, як бик, а цибуля, як гуля!
Колядник 1:
Милі наші господарі,
Ви неначе квіточки!
Ми вас тут вітаємо.
І добра бажаємо!
Хай всього буде багато:
І на будень. І на свято.
Сію, сію, посіваю,
Вас я ніжно обіймаю!
Колядник 2:
Я віншую, я віншую,.
А у вас цукерку чую.
А ви. Дядьку, вставайте,
Та цукерку мені дайте.
Господар:
Милі гості в нашім домі,
Ялинка в райдужнім сріблі.
І добрі страви на столі.
Колядники співають «І в вас і в нас все буде гаразд», йдуть з хати.
Сцена 3
Роздається пісня «Щедрик, щедрик, щедрівочка»
Голоси:
Можна Маланку вести,
Новий рік до хати принести?
Господар:
Можна. Можна, ведіть Маланку
І веселіться всю ніч до ранку.
Господиня:
Наша хата хоч маленька,
Та добрим людям завжди раденька.
Заходять до хати, щедрують
Щедрувальник 1:
Ой, господарю, господарочку,
Впусти до хати Маланочку,
Наша Маланка – господиня,
Як помастить, як помиє,
Стоять миски під лавою,
Та й заросли муравою.
Стоять горшки під другою,
та й вкрилися пилюгою.
Ой. Господарю, господарочку,
Впусти до хати Маланочку.
Візьми собі за невістку,
Вона зварить тобі їсти.
Зварить борщ, не даси свиням,
Зварить кашу, як помиї.
Така вона хазяєчка, ця дівчина – Маланочка.
Щедрувальник 2:
Слава Богу, добрі люди,
Хай між вами мир все буде!
Кожної днини,
Кожної години,
Хай Бог благословить вас.
Нехай біда згине!
Щоб ви були такі гарні та рум’яні,
Як наша дівка Маланя.
Маланю, Маланю, де ти?
Шукають, Маланя щось їсть, облизується.
Підводять Маланю – перевдягненого парубка.
Щедрувальник 3:
Ось наша Маланя,
Як пишная паня,
Що не подивись – все на місці.
Стан – як млинок,
Статура – як фігура.
А лице як помити,
так хоч воду з нього пити.
Так, так, бо якого парубка
Маланя приголубить,
Того кожна дівчина полюбить.
Щедрувальник 4:
Маланю, Маланю, а покажи, яка ти роботяща.
Маланка мете від порога до середини.
Господар:
Подивіться, добрі люди,
На ту дуровину,
Позмітала все сміття аж на середину!
Щедрувальник 4:
Ти, Маланю, постарайся,
Покажи нам знов,
Як ти гарно, як ти справно
Вмієш доїти коров.
Маланка бере сито, щоб доїти корову.
Господар:
Добре, добре, здорові будьте!
Хто з вас скарбник? Що Маланці на «вінок» гроші кинути?
Та заспівайте ще веселу пісеньку!
Співають «Два дубки»
Сцена 4
Звучить пісня «Ой, сивая тая зозуленька»
Циган:
Щедрий вечір вашій хаті,
Щоб були ви всі багаті,
Щоби вам було доволі,
І в коморі, і в стодолі.
Дозволь, господарю, козу вести.
До вашої хати щедрівку нести.
Циганка:
Козу треба привести обов’язково,
Бо, де коза ходить, там жито родить,
А де коза пасеться,
Там худоба ведеться.
Пастух:
Нуте, панове,
Нуте, мурове,
Поставайте вряду – я козу веду!
Господар:
Що ж, заводьте козу,
Аби було добро у хаті,
А ми були багаті.
Пастух заводить Козу. Коза дзвонить дзвіночками, мекає.
Пастух:
Станьте в ряду – я Козу веду!
На горі Коза з козенятами,
Під горою вовк з вовченятами.
Ой, візьмися, Козо, в боки,
Та покажи нам свої скоки.
Коза скаче по хаті.
Циганка:
Де коза стопою,
Там жито копою,
Де коза рогом,
Там жито стогом.
Де коза ходить,
Там жито родить.
Циган:
Може, купите мою Козу,
Вона молоко дає.
Господар:
В тебе не Коза, а кляча,
Та до того ще й ледача.
Циган:
Не ображай мені Козу,
Бо зараз хату рознесу!
Господар:
Та в тебе Коза крадена, а не куплена, та до того ще й облуплена!
Циган:
Неправда твоя, козаче, моя коза ще добре скаче!
Циганка:
Правда, правда, добра Коза, купуйте, доки продаємо!
Господар (до Господині):
А що, Господине, може, купимо Козу? Буде молоко дітям!
Господиня ( до Цигана):
Скільки хочеш за Козу?
Циган ( перелічує, загинає пальці):
Мірку гречки Коза коштує,
Бо ще й добре танцює.
Господар:
Добре, купую Козу!
Циган ( продовжує лічити):
Ще й мішок вівса й ячменю,
Іще й гривень повну жменю.
Господар:
Де ж я тобі гривень візьму?
Надворі ж криза?
Циган:
Бог із тобою, думаю, сторгуємось,
І з Козою розцілуємось!
Співають «Го-го-го, Коза». Коза падає.
Циган ( заламуючи руки):
Лікаря, лікаря, Козу рятувати!
Заходить лікар у білому халаті з величезним шприцом.
Лікар:
Я лікар-аптекар! Що тут скоїлося?
Циган:
Врятуй мою кізоньку, дам грошей жменю!
Лікар обдивляється Козу. Робить їй укол. Коза не рухається. Підбігає Кіт, обнюхує Козу.
Кіт:
Няв, няв, треба Козі сала,
Щоб вона встала.
Господар:
Немає сала – миша вкрала!
Кіт:
Треба сала, бо Коза не встане.
Господиня:
Сало погасало!
Не звикайте до сала,
Бо й нам мало!
Дає сало Котові, Кіт підходить до Кози, шепоче їй щось на вухо.
Коза ледь заворушилася, піднімає голову.
Циган:
Ожила!!!
Усі присутні ( з радістю):
Наша Кізонька ожила,
Чим господарі тебе пожалують?
Чи міркою жита, щоб Коза була сита?
Чи міркою вівса – зверху ковбаса?
Циганка:
Дайте козі ячменю.
А нам грошей повну жменю!
Господарі обдаровують гостей-щедрувальників.
Циган:
Дякуємо, господарю, що нашій козі дали дари від усієї душі.
(до Кози)
А ти, Кізонько, підійди ближче, вклонися господарю та господині нижче!
Господиня:
Прошу, прошу сідати, спільну вечерю розпочати.
Усі дякують господарям, співають «І в вас, і в нас хай буде гаразд»
Комментариев нет:
Отправить комментарий